Ömer Can Talu

Aselsan Genel Müdürü iddialı konuştu

image

Türkiye’nin Çin’den almayı planladığı füze sistemine karşı gelen tepkiler üzerine Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman’dan iddialı bir açıklama geldi.

TSK için üretilecek füze savunma sisteminin ihalesinde birinci gelen Çinli üretici CPMIEC’nin, alt yüklenici sözleşmesi imzalamak üzere görüştüğü Türk şirketleri arasında ASELSAN da yer alıyor.
ASELSAN’ın fabrika açılışı için Kazakistan’da bulunan Genel Müdür Cengiz Ergeneman, “Türkiye’ye sunulan teklifleri bize büyük altyapı kazandıracak yeterlilikte görmedik. Üretilecek sistemin ‘milli’ olması gerektiğini düşünüyoruz ve ‘biz yaparız’ diyoruz. Alçak ve orta irtifalı füze sistemlerinde elde ettiğimiz bilgi birikimiyle yüksek irtifa – uzun menzile gidebiliriz. Üretmiş olduğumuz çok amaçlı radarın menzili bir hayli yüksek. Hava savunma radarı için de bunu yaparız. İlgili makamlara arz ettik. Ne kadar erken. Dünyada bu tip dört sistem var. Ama her biri belirli bilgileri paylaşmıyor. Biz herşeyine hakim olmak istiyorsak milli olarak yapmalıyız. Yeni bir süreç başlayabilir ya da mevcut süreç devam edip bizim önerimiz ilave bir süreç olarak başlayabilir. Sadece radarı yapmakla kalmayacağız. Galyum nitrat teknolojisi için 8-9 yıldır Bilkent ile birlikte çalışıyoruz. Radar üretiminde çok önemli bu kimyasal teknolojisine de artık sahibiz.” dedi.

Henüz oylanmadı.

Lütfen oyunuzu paylaşın

Ömer Can Talu

Marmara University, Department of Journalism// Journalist, Photographer, Web Designer //
https://anahtar.tv/
[email protected]
https://www.instagram.com/omercantalu/

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Takip

Paylaşımlarıma destek vermek ve fikir alışverişinde bulunmak için beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Web sayfama hoş geldiniz. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Sormak istediğiniz her konu için bana sosyal medya adreslerimden ve mail adresimden ulaşabilirsiniz.


İletişim Formu ve Mail için lütfen buraya tıklayınız.