Ömer Can Talu
Bab-ı Ali

Bab-ı Ali Yangını (1911) – Osmanlı Hükümet Binası

Daha önceleri defalarca yangınlarla boğuşmuş olan Bab-ı ali(o dönemin devlet dairelerinin bulunduğu hükümet binası), 1911 yılında bir kere daha yanmıştır.

Bu yangında orta bölüm denilen kısım yanarak onarılamayacak hale gelmiş ve Bâb-ı âli iki binaya ayrılmıştır. Bab-ı ali nin her yangında birçok doküman yol olsa da bu yangında Şura-yı Devlet ve Dahiliye Nezareti(İçişleri Bakanlığı) ile Mektubcu, Teşrifatçı, Beylikçi, Sadaret Kalemi daireleri ve özellikle Vakanüvis dairelerinin tamamen yanmış olması döneme ışık tutacak pek çok belgenin de yok olmasına sebebiyet vermiştir.

Vakanüvis daireleri, tarih yazımının yapıldığı resmi devlet daireleridir. Osmanlı Devleti tarih yazıcılığına büyük ihtimam göstermiş ve bunun için memurlar görevlendirmiştir.(Vakanüvisler)

Bu dönem İttihat ve Terakki fırkasının aktif olması ve 1. Dünya Savaşı’na gidilen yolda en önemli tarihlerden olması sebebiyle önemli bir dönemdir ve arşive kaldırılmadan kaybedilmiş olan her belge tarihçiler için çok büyük bir kayıptır.

Bu arada, Osmanlı döneminde İstanbul, büyük depremlerinin yanında büyük yangınlarıyla da ünlüdür. Zira o dönem İstanbul’daki yapıların büyük kısmı ahşap yapılardır ve bu durum koca bir muhitin yanmasını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Henüz oylanmadı.

Lütfen oyunuzu paylaşın

Ömer Can Talu

Marmara University, Department of Journalism// Journalist, Photographer, Web Designer //
https://anahtar.tv/
[email protected]
https://www.instagram.com/omercantalu/

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Takip

Paylaşımlarıma destek vermek ve fikir alışverişinde bulunmak için beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Web sayfama hoş geldiniz. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Sormak istediğiniz her konu için bana sosyal medya adreslerimden ve mail adresimden ulaşabilirsiniz.


İletişim Formu ve Mail için lütfen buraya tıklayınız.