Ömer Can Talu
Turkluk ve Yunanlilik 5

Osmanlıca Sözlük

Osmanlıca Sözlük oluşturma fikrim uzun zamandır zihnimdeydi. Fakat buna geçmeden önce kısa bir bilgilendirme yapmam gerekiyor. Zira Osmanlıca Sözlük bölümünü tanıtmadan önce bazı yanlış bilgileri de düzeltmem gerekiyor. Osmanlıca ya da Osmanlı Türkçesi Osmanlı Devleti döneminde, Arap alfabesinin, içerisine bazı özel harfler de eklenerek oluşturulmuş bir alfabeden türemiştir. Normalde 29 harf olan Arap alfabesine, Türkçeye nispeten daha uygun hale gelebilmesi için farklı harfler de eklenmiş ve bu işlemin sonunda 34 harf elde edilerek bu alfabe Türkçe yazışmalarda kullanılmıştır.

İsim olarak hanedanlığın bir dil ismi olarak kullanılması günümüze değin çok defalar eleştirilse de kullanıldığı dönem itibariyle bakıldığı için genel kabul Osmanlıca ya da Osmanlı Türkçesi şeklinde olmuştur.

Osmanlıca hakkında bir çok kişinin yanlış düşüncelerinden biri de, Osmanlıcanın farklı bir dil olduğu düşüncesidir. Osmanlıca, temelde Türkçedir. Halkın kullandığı günlük konuşma dili ve yazı dili genellikle sade Türkçedir. Ancak bazı durumlarda farklılık gösterebilir.

Şöyle ki, halkın yazı dili de sarayın yazı dili de Türkçedir. Lakin yazılış bakımından alfabe değişmektedir. Bunu bir Osmanlıca metni okurken kolaylıkla anlayabilirsiniz. Zira okurken Türkçe okuduğunuzu göreceksiniz. Fakat sarayın ve edebiyatçıların yazı dilinde, çok fazla Farsça ve Arapça kelime kullanıldığı için farklı bir dil algılaması yaratabilir.

Sonuç olarak Osmanlıca ya da Osmanlı Türkçesi de denilen dil, Türkçedir. Tek farklı alfabesinden kaynaklanmaktadır. Nasıl ki şu an Latin alfabesi kullanmamıza rağmen dilimiz Latince değilse, o zaman da Arap alfabesi kullandığımız için dilimiz Arapça değildi.

Bu bakımdan şahsi web sitemde çevirilerim esnasında rastladığım bazı Arapça ve Farsça kökenli kelimeleri yavaş yavaş yayınlamaya başlayacağım. Bu kelimeler, Osmanlı basınında da devlet erkanı arasında da sıkça kullanılan kelimeler olduğu için sizler de çevirileriniz esnasında burada oluşturduğum bu ufak sözlükten faydalanabileceksiniz.

Osmanlıca Kelime Önerileri ya da Kelime Eklemek

Kelime önerileri yapmak isteyenler veya kelime eklemek isteyenler için daha sonraki süreçlerde farklı bir panel oluşturmayı planlamaktayım. Lakin şimdilik sadece [email protected] maili üzerinden bana oluşturmuş olduğum diğer kelimelerdeki şablona uygun şekilde kelimeleri iletebilirsiniz.

Bundan belki de aylar sonra burada binlerce kelime olmasa da yüzlerce kelimeye ulaşmış olursam kendimi mutlu hissedeceğim. Zira Osmanlıca metin çevirilerini benim için keyifli bir hobi olması yanında bana hem o dönemki ruhaniyeti hemde farklı kökendeki kelimeleri öğretmesi bakımından eğitici bir uğraş olarak görüyorum.

Hepinize keyifli okumalar.

Örnek bir kaç kelimeye buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

 

Takip

Paylaşımlarıma destek vermek ve fikir alışverişinde bulunmak için beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Web sayfama hoş geldiniz. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Sormak istediğiniz her konu için bana sosyal medya adreslerimden ve mail adresimden ulaşabilirsiniz.


İletişim Formu ve Mail için lütfen buraya tıklayınız.