ÖMER CAN TALU

Gazeteci-Yazar

CTalu

DENEYİMLER

2018 - Devam Ediyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Kurumsal İletişim Müdürlüğü
– Üniversite Web Sorumlusu

2016 - 2018

İnteraktif Proje Geliştirme Teknoloji Çözümleri Ticaret A.Ş.

Web Editör
2015

Habertürk

İnternet Haber Editörü
2014

İnternethaber Yayıncılık A.Ş.

İnternet Haber Editörü
2012-2014

Marmara Medya Merkezi

İnternet Haber Koordinatörü
2011 - Devam Ediyor

Freelance

Anahtar.tv – Özel Haber Koordinatörü
WordPress Site Tasarımı
Osmanlıca Çeviri
Youtube Kanal Çekimleri


EĞİTİM

2018

Marmara Üniversitesi

Sosyal Bilimler Enstitüsü
Gazetecilik – Tezli Yüksek Lisans

2011

Marmara Üniversitesi

İletişim Fakültesi
Gazetecilik Bölümü

2018

Marmara Üniversitesi

Fen-Edebiyat Fakültesi
Tarih Bölümü

YETENEKLER

Haber Yazma 95%
Editörlük 90%
WordPress 90%
Osmanlıca 90%
Fotoğraf-Video Çekimi 80%
Sosyal Medya 75%
Adobe Photoshop 70%
Adobe Premiere 70%
Adobe After Effects 60%
Html & CSS 50%

İLETİŞİM

Hamza Yardımcıoğlu

Ersin Koç

Gökhan Arslantürk

1- 1993 yılının Nisan ayında İstanbul’da doğdum. Çocukluğumda “Tıp Profesörü” olup “kansere  çözüm bulma” sevdasıyla yanıp tutuşurken, kendimi sayısalda bocalar halde buldum. Daha  sonra henüz ortaokuldayken bitmeyen bir “tarih, dış politika” aşkı başladı. (Bu hala  sürmektedir.) Yine de bilgisayar teknolojilerinde olan yeteneklerim sebebiyle Gürpınar İMKB  Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar Bölümü’ne kaydımı yaptırdım.  Ancak lisede tarih ve dış politikaya olan sevdam bitmemiş, aksine katlanarak artmış, düzenli  olarak gazete, dergi ve kitap okumaya başlamıştım. Lisedeki son senemde önümde üç seçenek vardı. Ya bilgisayar yeteneğimi değerlendirip üniversitede yine sayısal olan bir bilgisayar bölümüne gidecektim, ya tarihe olan sevdam sebebiyle tarih bölümü okuyacaktım ya da içerisinde tarih, politika ve koca bir dünya olan “Gazetecilik” bölümünde karar kılacaktım. Nihayetinde son senemin başlarında “Gazeteci olacağım” diyerek yola devam etme kararı aldım. Bu arada tabi ki çevreden “Gazetecilik neymiş, aç kalırsın!” gibi sözleri çok işittim. Dik kafalılık ederek bu sözlere kulak asmadım ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’ne kaydımı yaptırdım. İlk sene İngilizce hazırlık okurken boş duramadım ve değerli büyüğüm-ağabeyim araştırmacı-yazar Hamza Yardımcıoğlu’nun kurmuş olduğu Anahtar.Tv’de muhabir olarak çalışmaya başladım.

2- Zaman hızla geçti ve bu arada bir çok haber, röportaj yaptım. Marmara Üniversitesi bünyesinde kurulan Marmara Medya Merkezi’nde bir seneden fazla “İnternet Haber Editörü-Koordinatörü” olarak çalıştım. Bu sırada Anahtar.Tv’deki çalışmam serbest zamanlı olarak devam ediyordu. (Hala devam ediyor.) Üniversitedeki üçüncü senemin başlarında “İnternet Haber” sitesinde editör olarak çalıştım. Ancak bu macera kişisel sebeplerle kısa sürdü. Bütün bu 4 sene içerisinde (hazırlık da dahil) Osmanlıca matbu ve el yazısını öğrenerek bir çok çeviri yaptım. Devamında Osmanlı Arşiv belgelerine dayalı “Mason Locaları Bir Emirle Kapatıldı” isimli bir kitap yayınladım(2015 yılında). Şuan bir Üniversitede Web Sorumlusu olarak çalışıyorum. Yine serbest zamanlı olarak Anahtar.Tv’de çalışırken aynı zamanda üçüncü kişilere ücretli Osmanlıca çeviri yapıyor ve ücretli olarak bazı kişi ve ticari kuruluşlara web sitesi tasarlıyorum. Bir kaç proje üzerine ise kitap yazmaktayım. Sevdiğiniz her işi yapmaya kalktığınızda ortaya böyle bir tablo çıkıyor. Halimden memnun muyum? Şu an memnunum. Lakin bir gün yine sevdiklerim arasında tercih yapmak mecburiyetinde kalacağımı biliyorum.

Son olarak, askerlik vazifemi tamamlamış olmanın gururunu da buraya ekliyorum…

8 yorum “ Hakkımda ”

  1. Aradığım Eski Türkçe kitabı bulunca sevindim ve indirdim.Sitede teşekkür etmek için yer ararken sizi az da olsa tanıdım,takdir ettim.Başarılar dilerim ve teşekkür ederim.F.A.

  2. Evliya Çelebi’nin eski yazı metninde bir kelimeye bakmam gerekiyordu. Siz karşıma çıktınız. Sitenizi beğendim, çalışmalarınızı ve gayretinizi takdir ettim. Kutluyorum. Sizin gibi gençlere çok ihtiyacımız var. Allah sayınızı artırsın. başarılar diliyorum. Selam ve sevgiler.

Bir Cevap Yazın